Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Warsztaty ceramiczne – dlaczego warto spróbować?

Tak naprawdę od bardzo dawna glina zajmuje specjalne miejsce w moim sercu, a teraz także i w pracowni. Wiąże się z nią uczucie, którego nie potrafię do końca wytłumaczyć, ale bardzo chętnie się nim dzielę. 

Mieszanka minerałów i woda – można tak na to spojrzeć. Ja wolę patrzeć dalej i w zlepku gliny widzieć sztukę artystyczną jak i tę użytkową. Obie dają satysfakcję i poczucie spełnienia. A wspomnę tylko, że jest to coś, czego spróbować może każdy. 

Musisz wiedzieć, że oprócz pracy rąk w ceramice znajdziesz w pewnym sensie odbicie autora. Glina pozostaje do dyspozycji wyobraźni. Można zatem powiedzieć, że możliwości się nie kończą. Glina przyjmuje też myśli, lęki i frustracje – pokazując, że one są ludzkie i że można je oswoić. Na to oczywiście trzeba czasu. 

Czy tworzenie ceramiki jest łatwe? I tak, i nie. Najlepiej przekonać się samemu. Z jednej strony podejmując się nauki na warsztatach ceramicznych jesteś w stanie nauczyć się tej techniki na tyle dobrze, by wykonać piękne i przydatne przedmioty. Ja chętnie wyjaśnię na czym rzecz polega, pomogę w projektowaniu i zdobieniu Twoich wyrobów. 

Można jednak zauważyć, że dla niektórych ceramika to ciągły proces. Tworzenie, szukanie, udoskonalanie i eksperymenty zdają się nie mieć końca. W pewnym sensie proces ten niesie ukojenie. Lepienie wprowadza w stan skupienia i relaksacji, a to poprawia nastrój i ma znaczący wpływ na samopoczucie. W ten twórczy sposób możesz zatroszczyć się o siebie. 

Żyjemy w pędzie i potrzebujemy momentów żeby zwolnić. Żeby odnaleźć drogę do swojego wewnętrznego spokoju. Zajęcia z ceramiki uczą cierpliwości, pokory i pobudzają wrażliwość estetyczną. Przy okazji są miłą propozycją spędzenia czasu. Na całym świecie ludzie coraz chętniej uczestniczą w takich spotkaniach. Ceramika nie jest już zajęciem zarezerwowanym tylko dla artystów. Każdy ma szansę zaangażować zmysły i poczuć plastyczną moc gliny. Toczenie na kole garncarskim sprzyja pracy nad koncentracją oraz wspomaga rozwój wyobraźni przestrzennej. W dodatku wycisza nasze myśli.      

Postaw na siebie. Postaw na tworzenie. Badania potwierdzają, że nauka nowych rzeczy jeszcze bardziej pobudza naszą kreatywność, a ta z pewnością przyda się w każdej dziedzinie życia.   

Podobno w kubkach wykonanych na naszych warsztatach kawa smakuje najlepiej. Tak mówią nasi kursanci. Własnoręcznie wykonane przedmioty coraz częściej towarzyszą im w codziennym życiu umilając rodzinne chwile albo te przeznaczone tylko dla siebie. 

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z ceramiką – zapraszam. Zdobędziesz podstawowe umiejętności i wiedzę, które w późniejszym czasie umożliwią Ci samodzielne działanie. Nasze zajęcia są kierowane do osób na różnym poziomie zaawansowania. Możesz dołączyć w każdej chwili. Warsztaty ceramiczne dla dorosłych odbywają się we wtorki, czwartki i piątki od 17-19. Zapisy: galeriabiala.pl lub tel. 667 916 144

Skomentuj