Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wernisaż wystawy Anity Góry

Wielość podejmowanych tematów w malarstwie zaowocowała m.in. cyklem trzynastu Arlekinów. – Na tę wystawę starałam się, żeby było ich jak najwięcej. Brakuje dwóch: dziesiątki i jedenastki. Jestem w trakcie malowania. Maluję duszą i to nie jest tak, że podejdę do płótna i każdego dnia mogę coś malować –  wprowadza autorka.

W Galerii Białej trwa wystawa Anity Góry. Motywem przewodnim malarstwa jest przeobrażenie pajaca, który zrodził się w umyśle artystki, w czasie gdy była dzieckiem. 

Experto Credite – w interpretacji autorki wystawy brzmi: posłuchaj człowieka doświadczonego. I tak właśnie przedstawiony jest główny motyw – bohater pajacyk, który doświadcza życia i śmierci. 

Pajacyk przebył długą drogę, pokonał własne demony, przemierzył pustynię i kontemplował. Tego zadania podjął się tylko dlatego, żeby zostać człowiekiem.  

Jak mówi sama artystka: – Pajacyk gromadził w sobie dużo empatii i zrozumienia. W końcu zaczął ściągać maskę i z tego pajacyka, przez to wszystko czego doświadczył, zrodził się człowiek. 

Autorka zaprasza do własnych interpretacji, bo może właśnie historia pajacyka zaczyna się tutaj w galerii. Pajacyk podąża nią, już jako człowiek. – Podąża nią jako człowiek, który musi doświadczać i nic co ludzkie nie jest mu obce. Pojawia się tylko pytanie, czy może lepiej jakby został pajacykiem? Czy człowiekiem jest być warto w tych czasach? – dodaj autorka. 

Zapraszamy do naszej Galerii, do oglądania, interpretowania oraz dyskusji dotyczącej świata ukazanego przez artystkę. Wystawa potrwa do 20 listopada.  

Fot. Wojciech Salamon

Skomentuj