Skip to content Skip to footer

Galeria Biała

Malarstwo, grafika, rzeźba czy ceramika artystyczna to tradycyjne gałęzie sztuki, wykonywane przez artystów od zawsze, i oczywiste jest, że w naszej galerii będzie miejsce dla ich ekspozycji. Nie odcinamy się jednak od nowych poszukiwań twórczych, takich jak instalacje, cyfrowe media czy sztuka multimedialna, ponieważ jest to dla nas niezmiernie ciekawe i inspirujące. Niezależnie od rodzaju prezentowanej twórczości chcielibyśmy, aby pobyt w naszej galerii dostarczał Państwu pozytywnych doznań estetycznych, a zakupione dzieła były miłą pamiątką na lata, a także dobrą inwestycją.

Nazwa Galerii związana jest z jedną z najstarszych ulic w Bochni, prowadzącą do Rynku od strony bazyliki. Kamieniczkę na ul. Białej pod numerem 16 według podań rodzinnych wybudowali w latach 80- tych Franciszek i Władysława Jonasowie wraz ze swoim synem Edwardem. Budynek ten powstał na miejscu innego, aby służyć rodzinie jako mieszkanie i lokal komercyjny. Starsi mieszkańcy być może pamiętają, że przez długie lata funkcjonowała tu piekarnia, po której został do dzisiaj funkcjonujący sklep z pieczywem. W części nowo otwartej galerii były kiedyś sklep z piwami regionalnymi, gabinety kosmetyczne, salon fryzjerski… a teraz czas na sztukę.

Pomieszczenie zostało tak zaadaptowane, aby dobrze czuli się tutaj też mali mieszkańcy Bochni. Dla nich zostały przygotowane materiały plastyczne oraz stanowiska do pracy twórczej. Cykliczne spotkania na warsztatach artystycznych z małymi twórcami w naszej galerii mogą być alternatywą do spędzenia czasu w domu. Mamy nadzieję, że przez edukację artystyczną wychowamy przyszłych odbiorców i miłośników sztuki.
 
Zofia Batko-Jonas i Jacek Jonas